Porownaj mikroskop optyczny z mikroskopami elektronowymi

http://hu.healthymode.eu/jinx-repellent-magic-formula-vigyazzon-a-jovore-a-magikus-gyertya-reven/

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do stworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy produkują się głównie z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie zatrudniane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu rzeczach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych zaś w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Zaś w nauce chemii i fizyki mikroskopy używane są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy wymienia się je więc mikroskopami świetlnymi), są i używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z wiedz ścisłych. Badany obiekt widziany jest bezpośrednio przez okular istniej na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest właściwa przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we nowoczesnych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.